Welcome , It's Thursday , November 14 , 2019

        Helpline: 7086055501 / 02 / 03
YOU ARE HERE : Achievements-->Participation & AchievementsBACK TO HOME

Performance of Dipsites in External Event

1. CBSE Volleyball Tournament (Cluster-I)-2019 held at DPS ONGC Nazira on 25th & 26th Oct 2019

Position Name of Students Class
3rd Bhargav Shivam Nath XI
Sounak Gogoi XI
Thairung Daulagupha XI
Bhargav Bagiri XI
Supratik Das X
Sayan Das X
Danish Daas XI
Chinmoy Saikia XI
Aniket Thaosen X

2. CBSE Far East Zone Chess Championship Under 11(Girls) 2019, Venue Guwahati Public School, Panjabari, Assam on 26th to 28th Sept 2019

Position Name of Students Class
1st(Gold) Chaarvi Choudhury V
1st(Gold) Daisy Dutta V
1st(Gold) Kabyashree Sarma Saikia V
1st(Gold) Khyati Kashyap V

3. CBSE Far East Zone Chess Championship Under 11(Boys) 2019, Venue Guwahati Public School, Panjabari, Assam on 26th to 28th Sept 2019

Position Name of Students Class
3rd(Bronze) Ankit Basumatary V
3rd(Bronze) Abhirup Saikia III
3rd(Bronze) Debarghya Dutta IV
3rd(Bronze) Nishnut Kalita IV

4. CBSE Far East Zone Chess Championship Under 19(Boys) 2019, Venue Guwahati Public School, Panjabari, Assam on 26th to 28th Sept 2019

Position Name of Students Class
3rd(Bronze) Manthan Kashyap Dutta IX
3rd(Bronze) Uddipta Kalita XII
3rd(Bronze) Rishabh Singh IX
3rd(Bronze) Maharnab Das IX

5. Annada Rajkhowa Memorial Extempore Speech Competition, organized by Women Engineers Forum of Assam(WEFA) on 5th Jan,2019.

Position Name of Students Class
3rd Manthan Kashyap Datta VIII

6. Centre Level Quiz, in celebration of 150th Birth Anniversary of Mahatma Gandhi, organized by Regional Science Centre, Guwahati (National Council of Science Museums) Ministry of Culture, Govt. of India on 3rd Jan,2019.

Position Name of Students Class
2nd Rashik Das VIII
2nd Muskan Agarwal VIII

7. Poster Designing Competition on the subject ”Eradicate Corruption – Build a new India” organized in connection with Vigilance awareness week 2018 observed w.e.f. 29/10/18-3/11/18.

Position Name of Students Class
Commendable performance Unnati Bihani XI H
Ayush Dutta VIII H
Meghna Sharma VIII A
Akansha Talukdar VII A
Kashika Barkakati VII H

8. 11 Sports Inter School Table Tennis State Championship, Junior Girls’ Individual event conducted at Abita Indoor Hall, Guwahati on 23-24 November, 2018.

Position Name of Students Class
1st Chaya Snigdha Nath IX E
3rd Joyee Hriday IX J
2nd Aryaman Das VI K
2nd Himav Choudhury VII A

9. 11 Sports Inter School Table Tennis State Championship, Junior Girls’Team event conducted at Abita Indoor Hall, Guwahati on 23-24 November, 2018.

Position Name of Students Class
1st Chaya Snigdha Nath IX E
Joyee Hriday IX J
Biva Gogoi VIII F

10. Taekwondo CBSE far east Under 17 ;Weight Category A-78 Kg held in Modern English School Kahilipara on 3rd October 2018

Position Name of Students Class
2nd SShariq Hussain X E

11. Inter School Cultural Fest ODSSEY held in Sanskriti The Gurukul Cross Fire – The Group Discussion held on 11th October, 2018.

Position Name of Students Class
Best Speaker Siddhant Bucha X
Promising Speaker Bhargab Jyoti Deka XI

12. International Level of Wild Wisdom QUIZ 2018 conducted by Mr. Siddhartha Basu(Quiz man of India) in WWF-India Secretariat, Delhi on 4th October, 2018.

Position Name of Students Class
5th Position Adhiraj Kar VII-E
Muskaan Agarwal VIII-G

13. INTACH INDIA HERITAGE QUIZ 2018 held in Don Bosco Institute, Kharguli on 3rd October, 2018.

Position Name of Students Class
1st Runner Up Aditya Ray Baruah IX C
Sagar Pathak IX C

14. CONFLUENCES,2018 (11TH EDITION ) Organized by the St. Muchael’s School, Siliguri in West Bengal at Savin Kingdom Resort. For Sports and Entertainment Quiz

Position Name of Students Class
3rd Biprajit Roy Chowdhury XII
Jishnu Baruah XII

15. CONFLUENCES,2018 (11TH EDITION ) Organized by the St. Muchael’s School, Siliguri in West Bengal at Savin Kingdom Resort. For I.B. RAI Memorial Inter-School Multi-Format Debate,

Position Name of Students Class
3rd Biprajit Roy Chowdhury XII
Jishnu Baruah XII
Khooshi Dutta XI

16. CONFLUENCES,2018 (11TH EDITION ) Organized by the St. Muchael’s School, Siliguri in West Bengal at Savin Kingdom Resort. For Senior General Quiz

Position Name of Students Class
2nd Biprajit Roy Chowdhury XII
Jishnu Baruah XII
Khooshi Dutta XI

17. CONFLUENCES,2018 (11TH EDITION ) Organized by the St. Muchael’s School, Siliguri in West Bengal at Savin Kingdom Resort.

Position Name of Students Class
Participation Biprajit Roy Chowdhury XII
Jishnu Baruah XII
Khooshi Dutta XI

18. CONFLUENCES,2018 (11TH EDITION ) Organized by the St. Muchael’s School, Siliguri in West Bengal at Savin Kingdom Resort. For Model UNESCO Dialogue Forum

<
Position Name of Students Class
Best Delegate Team Biprajit Roy Chowdhury XII
Jishnu Baruah XII
Best Delegate Jishnu Baruah XII
Best Delegation Biprajit Roy Chowdhury XII
Jishnu Baruah XII
Khooshi Dutta XI

19. 12th SFS Challengers’ Trophy All Guwahati Inter School Basketball Championship organized by St. Francis Higher Secondary School Satgaon, Narengi, Guwahati held from 30th August to 2nd September,2018

Position Name of Students Class
Best Disciplined Team Ronak Ringania XI
Biman Pathak XII
Oishik Saikia XII

20. Wild Wisdom Quiz 2018 City level organized by WWF-India held on 30th Aug 2018 at Royal Global School

Position Name of Students Class
WWQ’18 NE City Level Winner Adhiraj Kar VII-E
Muskan Agarwal VIII-G

21. Mayo College Girls’ School Silver Jubilee Commemorative Young Thinkers’ Conclave , 2018. Held from 24th – 26th August, 2018

Position Name of Students Class
Semi Finalist Jishnu Baruah XII
Biprajit Roy Choudhury XII
Bhargav Jyoti Deka XI

22. Mayo College Girls’ School Silver Jubilee Commemorative Young Thinkers’ Conclave , 2018. Held from 24th – 26th August, 2018

Position Name of Students Class
Best Speaker Jishnu Baruah XII

23. Annual Inter DPS National Environment Festival-2018 “Panchatatva: Lets sync with Nature”, 21st April ,2018 . Held at DPS R.K. Puram

Position Name of Students Class
2nd Position Category A: (v) Scroll-a-message Meghna Sharma VIII A
Anish Bhagawati VII H

24. Annual Inter DPS National Environment Festival-2018 “Triveni-2018”, 24th April ,2018 . Held at DPS Bulandsahar

Position Name of Students Class
2nd Position Category A-Hindi Vebhav Swarachit Kahani (Story writing Ishanuj Barman XII C
Agam Akash Doley XII C
Bhaskarjyoti Sharma XII B
Navasmeet Nayak XII B

25. Behes ( Debate for All) held from 15th June to 16th June 2018 at Royal Global School

Position Name of Students Class
Behes Champions (First ever winning team of Behes from North East/ Guwahati Behes Round) Biprajit Roy Choudhury XII
Jishnu Baruah XII
Bhargab Jyoti Deka XI

26. Bina Chowdhury Memorial Inter School Borgeet Competition held on 21st April, 2018 at Shrimanta Shanker Academy Senior Secondary School

Position Name of Students Class
2nd Krishnav Deka X F

27. Eco-Achievers Quiz First Runner-up team organized by ROTARY CLUB OF GUWAHATI LUIT and SAEVUS, held on January 31st 2018 at Don Bosco School, Panbazar.

Position Name of Students Class
1st Runner Up Syeda Zaima Imdad VI E
Navaneel Chakraborty VII G
Prochiyamaan Shri Deka V C

28. Inter School Solo Classical Singing Competition “ Organized By Maharishi Vidya Mandir Senior Secondary School, Silpukhuri, Guwahati, Dated : 5th January 2018

Position Name of Students Class
2nd Mayurakshi Debnath XI

29. Inter School Solo Semi Classical Singing Competition “ Organized By Maharishi Vidya Mandir Senior Secondary School, Silpukhuri, Guwahati, Dated : 5th January 2018

Position Name of Students Class
2nd Mayurakshi Debnath XI

30. Mofizuddin Ahmed Hazarika Literary Awards (MAH) Interschool English Recitation Competition (Seniors) held in Maria’s Public School, Guwahati, Assam on 16th August’18

Position Name of Students Class
1st Arshia Goswami X A

31. 2018 KIMUNYONG CUP INTERNATIONAL OPEN TAEKWONDO CHAMPIONSHIPS, a G1 Event, held in Seoul, South Korea from 11th August to 15th August, 2018.

Position Name of Students Class
2nd Shubham Prateek Sharma XII-D

32. Mofizuddin Ahmed Hazarika Literary Awards (MAH) Interschool English Creative Writing competition held in Maria’s Public School, Guwahati, Assam on 14th August’18

Position Name of Students Class
3rd Arshia Goswami X A

33. OIL AITA Super Tennis Championship U-16 ( Girls), held on 23-27 July, 2018, at All Assam Tennis Association, Complex Chachal, Guwahati

Position Name of Students Class
1st Kristi Boro IX A

34. Tennis Championship U-14 (Junior Girls), held on 7-19 May,2018, in Nanthaburi, Thailand.

Position Name of Students Class
Presented India Kristi Boro IX A

35. Annual Inter DPS National Environment Festival-2018 “Triveni-2018”, 24th April ,2018 . Held at DPS Bulandsahar.

Position Name of Students Class
2nd Position Category A-Hindi Vebhav Swarachit Kahani (Story writing) Shakshi Das VI K

36. Annual Inter DPS National Environment Festival-2018 “Panchatatva: Lets sync with Nature”, 21st April ,2018 . Held at DPS R.K. Puram

Position Name of Students Class
3rd Position Category A: Green-o-tisement(Video) Ishanuj Barman XII C
Agam Akash Doley XII C
Bhaskarjyoti Sharma XII B
Navasmeet Nayak XII B
YOU ARE HERE : Achievements-->Participation & Achievements

 Home

 DPS Society

 About Us

 Affiliation Status

 Admission

 Achievements

 The Force Behind

 Board Members

 Faculty Members

 Messages

 Infrastructure

 Newsletter

 CBSE Corner

 Student Council 2016

 Downloads

 Events

 Gallery

 Hostel Info

 Tenders & contracts

Getting Help ?

 Contact Us

Monthly Newsletter

Copyright © 2019 - 2020 www.dpsguwahati.org. All Rights Reserved.
THIS SITE IS A HOME PRODUCTION OF DELHI PUBLIC SCHOOL GUWAHATI Smart School     Sitemap

Best viewed in Mozilla Firefox & Google Chrome  |   Developer

TOP